Ważne informacje w dobie koronawirusa

ks. Piotr czw., 23/04/2020 - 13:08

+ JMJ
Drodzy Rodzice, Kochana Młodzieży, Mili Goście.
Wszyscy przeżywamy ten dziwny czas epidemiczny z nadzieją na szybki powrót do normalności. Póki co, nikt dzisiaj nie potrafi precyzyjnie określić kiedy ten koszmar się zakończy. Bacznie śledzimy rozwój wydarzeń i mamy nadzieję, że w miarę możliwości do wakacji nasze życie, wróci do normalności na tyle na ile będzie to możliwe, a my będziemy mogli normalnie przeprowadzić kolonie. Jednak w miarę upływu czasu sytuacja wskazuje na to, że kolonie w tym roku mogą się nie odbyć. Jeśli tak będzie, to poinformujemy Was o tym na stronie i FB, a wszystkie zaliczki będą zwrócone. Jeśli jednak pojawi się szansa na przeprowadzenie kolonii, to ją wykorzystamy. Na razie robimy wszystko, żeby nie zmarnować i nie przegapić czasu przygotowania do wakacji.

Prace na ośrodku są prowadzone tak intensywnie jak chyba nigdy dotąd. Ks. Marek przed swoim odejściem zamontował nowe ogrodzenie od strony zalewu i rzeczki. Wiele zieleni jest pielęgnowana cały czas, posadziliśmy bardzo dużo nowych kwiatów i krzewów ozdobnych. Na stałe zagościli nowi mieszkańcy ośrodka: piękne kurki ozdobne, małe kurczaczki oraz młode króliki, które można do woli oglądać, głaskać i podziwiać. Wszystkie domki zostały już wysprzątane, odświeżone, wyczyszczone z brzydkich napisów i zabrudzeń. Łóżka w domkach są wyszlifowane i na nowo pomalowane impregnatem, co kosztowało bardzo dużo czasu i pracy oraz nakładów finansowych. Materace wyglądają jak nowe, bo zostały wyprane wraz ze wszystkimi kocami. Okna w domkach zostały porządnie umyte. Wymieniono wiele nowych ławek drewnianych, a daszek nad wiatą ogniskową wreszcie nie cieknie (jest nowy) i lada dzień doczeka się pięknego oświetlenia - wychowawcy wiedzą o co chodzi. Podjazd od bramy został wyczyszczony i pięknieje jako dobra wizytówka Don Bosco.
Największym przedsięwzięciem jest remont pryszniców i toalet. Remontowana jest część żeńska. Z 3 kabin prysznicowych będzie od teraz 6 i wygląd łazienek zmieni się diametralnie. Nasz węzeł sanitarny będzie na wysokim standardzie. Część męska będzie musiała poczekać do jesieni, gdyż zakres prac jest ogromny a możliwości czasowe ekip remontowych ograniczone. Będzie można łatwo porównać jak było i jak będzie.

W minionym tygodniu przechodziliśmy przegląd strażacki i uzupełniono gaśnice. Cały czas póki co prowadzimy nabór na kolonie, bo przygotowanie trwa dużo dłużej niż tydzień czy dwa. Odwołać kolonie możemy zawsze bardzo szybko. Jeśli decyzje na szczeblu krajowym zapadną niekorzystnie dla kolonii, odwołamy je, a pieniądze z zaliczek zwrócimy wszystkim, którzy będą tego chcieli.

Bardzo wiele życzliwych ludzi pomogło w tym czasie na ośrodku, materialnie lub swoją pracą. Tych ludzi dobrej woli, wspierających ośrodek, niech Pan Bóg błogosławi, a ja bardzo serdecznie dziękuję, a korzystających z ośrodka: dzieci, młodzież i dorosłych, proszę również o wdzięczność wyrażaną uszanowaniem tej pracy poprzez kulturalne korzystanie i nie niszczenie mienia ośrodka.

Pozostaje jeszcze jedna delikatna sprawa.
Pandemia koronawirusa uniemożliwia prowadzenie działalności zarobkowej naszego ośrodka. Kilka prac jest nie skończonych, a potrzebne są pieniądze. Niedokończony jest remont, a kończą się możliwości jego finansowania. Nie mamy czym opłacić dalszych prac np. w zieleni. Potrzebujemy 30.000 zł na dokończenie remontu części damskiej. Zamówione kabiny do damskich toalet i pryszniców z płyty HPL będą kosztowały 20.000 zł. Na jesieni będziemy potrzebować 45.000 zł na remont części męskiej. Nawet jeśli kolonii nie będzie potrzebujemy dużej kosiarki-ciągnika z przyczepką oraz dostawkami niezbędnymi do dbania o rośliny i trawę na ośrodku. Teren ośrodka jest rozległy i nie da się porządnie o niego zadbać drobnym amatorskim sprzętem, choć robimy co możemy przy wsparciu bezpłatnej pracy wolontariuszy. Proszę o kontakt jeśli ktoś ma jakieś pomysły skąd można pozyskać jakiegoś sponsora. Proszę też o wsparcie nawet drobną ofiarą na konto ośrodka (Bank BGŻ BNP Paribas S.A. 65 1600 1143 1848 1518 1000 0001), bo każdy grosz się liczy. Wiem, że jest trudno wszystkim w tym czasie pandemii i wielu potrzebuje pomocy, ale wiemy też wszyscy, że często stać nas na to żeby pomagać innym nawet w niedostatku. Zawsze czas na wparcie jest niedogodny, ale zawsze możliwy. Proszę rodziców o zainteresowanie się wsparciem ośrodka i przekazanie tej informacji dalej. Razem możemy sprawić żeby to miejsce było piękne i służyło dzieciom, młodzieży, studentom oraz wszystkim odwiedzającym go dorosłym.

Oddany w Św. Janie Bosko, z darem modlitwy za wszystkich dobrodziejów i ludzi dobrej woli
- ks. Piotr Kępa SDB, kierownik SOM Don Bosco