Kolonie 2023

ZAPISY PONIŻEJ OPISU

Kilka słów o koloniach dla tych, co nie znają nas i co nie byli tu jeszcze ani razu

Nasze kolnie to forma letniego wypoczynku dzieci i młodzieży w aktywnej formule w malowniczo położonym Salezjańskim Ośrodku Młodzieżowym „DON BOSCO” w Lutomiersku. Patronem ośrodka jest Św. Ks. Jan Bosko – Ojciec i Nauczyciel młodzieży, założyciel rodziny salezjańskiej.

Wszystkie albo prawie prawie wszystkie zajęcia odbywają się tu na świeżym powietrzu. Zakwaterowanie jest w drewnianych domkach, gdzie zmieści się do 12 kolonistów na jeden domek (6 łóżek piętrowych). Posiłki są przygotowywane na miejscu przez doświadczoną kadrę kucharską z uwzględnieniem stylu domowego i rodzinnego oraz z preferencjami dzieciaków. Stołówka znajduje się w dużym zielonym namiocie przy ogromnych drewnianych stołach, gdzie klimat kolonijny sam się tworzy.

W naszym ośrodku są 3 boiska: do piłki nożnej, siatkówki plażowej i koszykówki i wiele miejsc zielonych. Wszystko to umożliwia uprawianie sportu, gier, zabaw i rekreacji ruchowej. Organizujemy zabawy z chustą, twister, budowanie konstrukcji z klocków słomek, zajęcia ruchowe, rozgrzewki, biegi, przeciągania liny i mnóstwo innych zabaw, tańców integracyjnych itp. A gdy przychodzi deszcz i niepogoda, to służą nam jako schronienie do zajęć namiot jadalniany oraz drugi większy i wyższy namiot rekreacyjny. Tu w namiocie drugim organizowane są dyskoteki, pogodne wieczory, konkursy niczym wakacyjna Eurowizja, rywalizacje jak w programie telewizyjnym „Jeden z dziesięciu”, a ponadto wszystko to co wyobraźnia kolonisty i wychowawcy pozwoli stworzyć.

Zajęcia są prowadzone w 3 blokach: do południa, po obiedzie i po kolacji – zajęcia wieczorne. Wieczorami może to być dyskoteka, zabawa dowolna, jakiś teleturniej, ognisko, podchody, sztandary (chorągiewki) lub jakakolwiek inna aktywność budująca więzi, dobrą atmosferę i super klimat. Nikt się nie nudzi, bo zajęcia są zawsze zorganizowane. Tzw. „czas wolny” jest tylko możliwy jak mamy sjestę poobiednią lub odpoczynek i przygotowanie do wieczornych zajęć po kolacji. Pomiędzy blokami zajęciowymi są posiłki (4 posiłki na czterech turnusach 10-16 lat oraz 5 posiłków dla dzieciaków w wieku 6 – 10 lat na turnusie zerowym) dyżury porządkowe, przerwy na sprawy organizacyjno-techniczne, krótkie młodzieżowe modlitwy, coś do ucha i do serca. Przynajmniej raz na turnus jest planowana wycieczka, a ponadto kilka wyjść poza ośrodek: do lasu, na podchody, na lody do miasta na rynek lub na zwiedzanie XIV-wiecznego klasztoru oraz szkoły dla organistów.

Nasza kadra angażuje się w zajęcia aktywnie – staramy się bawić ze wszystkimi dzieciakami na ile jest to możliwe i zawsze każdy wychowawca jest do dyspozycji, a nie jako tylko „pilnowacze” bezpieczeństwa, jak to czasem bywa na koloniach komercyjnych. Uczestnicy koloni mogą zawsze poprosić o pomoc wychowawcy i każdego z personelu, mają dostęp do opieki medycznej, wychowawczej, do opieki duchowej, do kuchni np. po dokładki jedzenia oraz picia aż do oporu.

W niedzielę i święta, na pierwszy piątek miesiąca, jak wypadnie oraz na koniec turnusu mamy wspólną dla wszystkich Eucharystię. W pozostałe dni Msza Św. jest dla chętnych. Nikogo nie zmuszamy do praktykowania wiary, ale zawsze uczulamy na nasze powinności i zobowiązania dobrych chrześcijan wobec Pana Boga. Nie narzucamy się z wiarą i nie zmuszamy do modlitwy. Formy wyrażania wiary są dostosowane do wieku i zawsze w atmosferze wolności oraz w radosnej dziecięcej otwartości.

Smutki i tęsknoty staramy się pomagać rozwiewać indywidualnie, ale w głównej mierze radzimy sobie poprzez dobrą zabawę i wypełniony czas ciekawymi zajęciami. Nie używamy telefonów, smartfonów ani innych urządzeń typu słuchawki, komputery. Każdy jest proszony o postawienie takiego sprzętu w domu lub zdeponowanie u wychowawców. Kontakt rodziców z wychowawcami i dziećmi jest możliwy przez telefon służbowy. Rodzice są poinformowani o sposobie komunikowania się stale ze swoimi dziećmi oraz wychowawcami.

Większość dzieci i młodzieży chętnie wraca na nasze kolonie w następnych sezonach ze względu na niesamowity klimat i ducha panującego w ośrodku Księdza Bosko.

Zapraszamy do zapisów na kolonie 2023 roku. Formularze zgłoszeniowe podajemy poniżej. Zapisy trwają aż do zapełnienia list. Na każdy turnus mamy 100 miejsc, z wyjątkiem turnusu 0 – tu jest tylko 80 miejsc. Gdy lista na turnusie zapełni się, pojawi się tu informacja, że mamy komplet i formularz będzie niedostępny.

* * * ZAPISY * * *

Rodziców/Opiekunów prosimy o uważne wypełnienie wszystkich danych.

Aby zapisać dziecko na dwa lub więcej turnusów trzeba wypełnić tyle samo razy formularz w odpowiednim turnusie.

Zapisy na turnus 0 już skończyły się. Mamy komplet dzieciaków – wszystkie zajęte miejsca.

Zapisy na turnus 1 skończyły się. Mamy komplet młodzieży – zapraszamy do zapisów na inne dalsze turnusy.


0 turnus (dzieci w wieku 6-10 lat) 26.06-1.07.2023 – turnus zakończony
1 turnus (10-16 lat) 3.07-15.07.2023 – koszt 1500 zł – turnus zakończony
2 turnus (10-16 lat) 17.07-29.07.2023 – koszt 1500 – turnus realizowany
3 turnus (młodzież w wieku 10-16 lat) 31.07-12.08.2023 – koszt 1500 zł

https://forms.gle/MoRdZGr9aQA21uHD6

3 i 4 turnus wciąż są jeszcze możliwe – zapraszamy.

 

4 turnus (młodzież w wieku 10-16 lat) 14.08-24.08.2023 – koszt 1300 zł – turnus krótszy i tańszy.

https://docs.google.com/forms/d/10upqi9VC3c-vC0kLtJhlN05_0HduIgMXgtvYJoGbGNM/edit

 

Poniżej podajemy link do karty uczestnika koloni, które trzeba wydrukować, wypełnić i przywieźć razem z dzieckiem w dniu rozpoczęcia koloni.

W tym roku karta jest uniwersalna na każdy turnus – prosimy uważnie wypełnić.


Do zobaczenia w lato.