lut

Zakończyły się wakacje…

Początek nowego roku szkolnego jest dobrym czasem do podsumowania minionych wakacji, jest to czas, kiedy wspominamy piękne chwile. Do takich na pewno należą kolonie w naszym Salezjańskim Ośrodku Młodzieżowym „Don Bosco” w Lutomiersku. Tegoroczne kolonie były wyjątkowe, przyczyną tego było świętowanie dwudziestych „urodzin Ośrodka” oraz huczne rozpoczęcie przygotowań do dwusetnych urodzin Księdza Bosko – naszego Patrona.
W minione wakacje wzorem lat ubiegłych zostały zorganizowane cztery dwutygodniowe turnusy, które zgromadziły rekordową liczbę uczestników. Podczas tego czasu na terenie naszego Ośrodka wypoczywało 420. dzieci i młodzieży, a nad wszystkim czuwała wykwalifikowana kadra. Nad wychowawcami, wolontariuszami, ratownikami, pracownikami których przed ten czas łącznie było pięćdziesięciu, czuwał ks. Kierownik Marek Dzięgielewski SDB. Były to osoby, które dzięki swojemu wcześniejszemu przygotowaniu pedagogicznemu czy też salezjańskiemu jako animatorzy oratorium wprowadzały ducha radości opierając się na systemie prewencyjnym Ks. Bosko.
„Każda minuta i każda chwila zdarza się tylko raz…” Codziennie podczas turnusów kadra wychowawcza czuwała nad tym, aby każda chwila, każdy spędzony wspólnie czas był wyjątkowy. W czasie kolonii na młodych uczestników czekało wiele atrakcji: gry terenowe, zabawy i tańce integracyjne, śpiewy, plażowanie, różne dziedziny sportowe, warsztaty, zawody, pogodne wieczorki, wycieczki, ogniska to nieodzowne chwile, które na zawsze pozostaną w pamięci.
Salezjańskie wychowanie opiera się na triadzie religii, miłości i rozumu. Tak też na naszych koloniach nie zabrakło tych trzech punktów. Każdego dnia zbieraliśmy się na wspólnych modlitwach, można było wysłuchać słówka na dobranoc, przygotować się do spowiedzi i ją odbyć, a co najważniejsze spotykaliśmy się przy wspólnym stole eucharystycznym podczas Mszy świętej. Podczas całych kolonii wychowawca stawał się dla swoich podopiecznych wsparciem, w pracy oddawał swoje serce, starając się pokazywać, że młodzi wychowankowie są przez nich kochani. Lutomiersk to nie miejsce, Lutomiersk to ludzie, którzy tworzą ten klimat, klimat miłości i przyjaźni. Ostatnim już punktem triady, która była realizowana to rozum. W czasie turnusów dzieci i młodzież mogły spotkać się z wieloma ciekawymi ludźmi, którzy wpływali na integralny rozwój osobowości i wiedzy, również kadra wychowawcza spędziła wiele godzin na rozmowach, które nie raz zmieniały styl życia u wychowanków.
Wspaniałym salezjańskim momentem było wspólne świętowanie 199. urodzin księdza Bosko, a zarazem rozpoczęcie przygotowań do dwusetnych urodzin Wielkiego Ojca i Nauczyciela Młodzieży. Wychowankowie przygotowali torty, portrety Jana Bosko, a przy graniu orkiestry i w czasie pokazu fajerwerków przywitali samego Dostojnego Jubilata.
Pięknych chwil, które zdarzają się tylko raz było bardzo dużo w czasie kolonii, nie jesteśmy w stanie ich wszystkich opisać, dlatego też już dziś zapraszamy na następny rok, aby samemu tego doświadczyć, a za minione cztery turnusy w tym roku i za dwadzieścia lat Ośrodka dziękujemy Panu Bogu i wszystkim ludziom dobrej woli, którzy przyczyniły się do tego czasu.
Kl. Mateusz Sigiel SDB